Село Заброди на Волині на столітніх фото - volynfeed.com

Село Заброди на Волині на столітніх фото

У роки Першої світової війни (1914-1918) на Волині було зроблено велику кількість світлин. Проте більшість із них зберігається не в місцевих музеях та архівах, а в закордонних державних та приватних колекціях. Час від часу в інтернеті щастить натрапляти на фото, які раніше були не відомі.

В сьогоднішній добірці маємо кілька світлин, які датуються 1916 роком, на яких зображено село Заброди. Зараз цей населений пункт входить до складу Ратнівського району Волинської області. Фото раніше були не відомі.

Цінністю кадрів є те, що на них можна побачити місцевий храм із дзвіницею, а також забудову села та місцевих мешканців різного віку.

Храм у селі Заброди зберігся досі. Він носить назву Івана Богослова. Святиню звели після 1669 року, коли попередню церкву та майже все село знищила руйнівна пожежа. У 1809 році церкву розширили та оновили. У 1839 році храм поставили на кам’яний фундамент.Зі статистичних джерел ХІХ ст. дізнаємось, що тоді до парафії у селі Заброди належало 242 двори, а до храму ходило 1876 парафіян.

Також біля храму можемо побачити дзвіницю. Її звели вже у 1873 році. На фото 1916 році бачимо, що храм перебуває у доброму стані. Біля нього знаходиться дерев’яна огорожа. Це фото було зроблене у зимовий період. У кадр потрапили не лише військові Австро-Угорської армії, а й місцева дітвора.
Дзвіниця та церква в селі Заброди, 1916 р.
Дзвіниця та церква в селі Заброди, 1916 р.
До речі, часто фото із села Заброди підписували помилково сільською ґміною Забродзе, яка знаходиться в Мазовецькому воєводстві в Польщі. Проте, якщо порівняти храм на старій та сучасній світлинах, то сумнівів не залишиться, який населений пункт на фото.
Забудова у с. Заброди, 1916 р.
Забудова у с. Заброди, 1916 р.
Сучасний вигляд храму в с. Заброди
Сучасний вигляд храму в с. Заброди
Нашої уваги також заслуговують фото місцевого населення, які були зроблені, судячи із одягу, у тепліший період. Усі вони на фоні озер, які знаходились неподалік від села.
Жінки із с. Заброди, 1916 р.
Жінки із с. Заброди, 1916 р.
Чоловік із с. Заброди, 1916 р.
Чоловік із с. Заброди, 1916 р.
Озеро на Волині, 1916 р.
Озеро на Волині, 1916 р.


Джерело фото: Австрійський державний архів.

Тетяна Яцечко-Блаженко