Знижки на газ допоможуть не всім: в Україні перерахують ціни на важливі продукти - volynfeed.com

Знижки на газ допоможуть не всім: в Україні перерахують ціни на важливі продукти

Введення в Україні пільгових цін на газ для виробників продуктів допоможе утримати ціни лише на борошно, хліб, молоко та яйця. При цьому решта продпідприємств не отримає «дешевого» газу, і ціни на їхню продукцію можуть помітно зрости. Йдеться, зокрема, про овочі борщового набору та фрукти.

Про це для OBOZREVATEL розповіла аналітик УКАБ (Український клуб аграрного бізнесу) Світлана Литвин.

Крім традиційного сезонного зростання, пояснює експерт, ціни на фрукти та овочі можуть додатково збільшитися через значні енергетичні витрати на зберігання.

«Тому слід очікувати зростання вартості традиційного для українців овочів борщового набору та яблук на 5-7%», – прогнозує Литвин.

Читати ще: В Україні вводять державне регулювання цін на низку продуктів: список

Влада пообіцяла обмежити максимальну надбавку до ціни газу на рівні не більше 24% для виробників соцтоварів. Але поки що не до кінця зрозумілий механізм, як саме це відбуватиметься. Коли механізм визначиться, будуть відомі ціни. Наразі промисловці купують газ на біржі за ринковою вартістю від 30 до 50 грн за куб.

Фахівець зазначає, що головним драйвером зростання цін на продукти харчування у січні 2022 року є саме дорогий газ для промислових підприємств. Наразі пільгова ціна на газ ще не сформована, але є сподівання, що ця ініціатива дозволить пригальмувати подальше зростання вартості продуктів.

Подорожчання продуктів-рекордсменів припиниться

Як каже Литвин, вартість продуктів-рекордсменів, які показали у 2021-му найбільші темпи приросту ціни (соняшникова олія, цукор та курячі яйця), може стабілізуватися або навіть знизитися.

«Виробники соняшникової олії увійшли до переліку підприємств, яким буде надано пільгову ціну на газ. Тому, швидше за все, ціна на цей вид продукту продовжуватиме коливатися в діапазоні +/- 3-5% залежно від світової кон’юнктури», – пояснює аналітик УКАБ.

Крім того, пільгову ціну газу також отримають виробники яєць. Проте для продукту більший вплив матиме сезонне зниження попиту з боку споживачів після новорічних свят. Це призведе до зниження ціни приблизно на 10%.

До речі, виробники цукру не увійшли до переліку перерахованих вище підприємств, тому що технологічний процес виробництва продукту в Україні вже практично повністю закінчився і більшість цукрових буряків перероблені. Литвин каже, що ціна на цукор, швидше за все, залишатиметься на поточному рівні.